Kā motivēt bērnu lasīt grāmatas?

Jo vairāk bērni lasa, jo vairāk tie vēlas lasīt, jo tas kļūst viegli un sagādā prieku. Lai vai kā, ir bērni, kurus lasīšana neinteresē un kuri ne par ko nevēlas lasīt. Ja bērni nepraktizējas un nelasa, to lasīšanas prasmes neattīstās, un lasīšana kļūst par nepatīkamu darbu, nevis izklaidi. Jums, kā vecākiem, ir unikāla iespēja motivēt savu bērnu lasīt arvien vairāk un arvien labāk. Kā to izdarīt? Turpiniet lasīt un uzziniet.

Rādiet labu piemēru. Lasiet arī jūs paši sava prieka pēc un pārliecinieties, ka jūsu bērns redz, ka jūs lasāt. Ja jūs paši nelasāt, bērni uzskatīs, ka lasīšana nav nekas svarīgs un vajadzīgs.

Padariet lasīšanu par sociālu aktivitāti, nevis nodarbi vientulībā. Lasiet bērnam grāmatas, neskatoties uz to, ka tas, iespējams, jau ir pietiekoši pieaudzis, lai lasītu pats.

Mudiniet bērnu lasīt jebko, kas viņu interesē – grāmatas par sportu, par zinātni, par dzīvniekiem… Interese par šīm jomām parasti izraisa interesi par grāmatām, kas aplūko šīs jomas, tādējādi mudinot tās izlasīt.

Izveidojiet konkrētu grafiku grāmatu lasīšanai, piemēram, katru dienu pusdienlaikā vai pirms gulētiešanas. Padariet lasīšanu par ieradumu un neatņemamu daļu no ikdienas rutīnas.

Izveidojiet vidi, kurā ir daudz lasāmvielas. Piepildiet savu mājokli ar dažādām grāmatām un preses izdevumiem, tādējādi mudinot bērnu lasīt dažādu veidu lasāmvielu, tostarp katalogus, kartes, ēdienkartes, grafikus u.tml.

Spēlējiet galda vai kāršu spēles, kurās nepieciešams lasīt. Šādas spēles ir lielisks veids, kā apvienot patīkamo ar lietderīgo, proti, gūt spēles prieku un praktizēties lasīšanā.

Uz visiem iespējamajiem svētkiem dāviniet grāmatas vai žurnālus. Izvēlieties lasāmvielu, kas varētu būt interesanta un saistoša nevis jums, bet gan jūsu bērnam.

Regulāri ejiet uz bibliotēkām un ņemiet no tām grāmatas, pastāvīgi izkopjot lasīšanas prasmi, bet tajā pašā laikā neiztērējot ne centa. Iešanu uz bibliotēku padariet par kopīgu ģimenes aktivitāti, ko piekopt reizi mēnesī, nedēļā vai biežāk, tādējādi padarot to par vietu, kas bērnam saistās ar pozitīvām emocijām.

Apvienojiet lasīšanu ar ikdienas dzīvi un apkārt notiekošo, piemēram, pusdienojot pārrunājiet grāmatās izlasīto vai tad, kad bērns ir izlasījis grāmatu par dzīvniekiem, kopīgi apmeklējiet zoodārzu.

Māciet bērnam lasīt, izmantojot verbālo izteiksmi, proti, mācieties runāt dzejoļus un dziedāt dziesmas ar vai bez muzikālā pavadījuma.

Nopērciet vai aizņemieties audio grāmatu, lai jūsu bērns varētu klausīties un lasīt vienlaicīgi.

Veidojiet bērnam personīgo bibliotēku. Dāviniet un pērciet bērnam interesējošas grāmatas un piepildiet ar tām grāmatu plauktus bērna istabā.

Iesaistiet lasīšanā visus iespējamos cilvēkus. Lūdziet laulātajam, brāļiem un māsām, vecvecākiem, kā arī auklītei, kad vien tas ir iespējams, lasīt jūsu bērnam.