Iemesli, kādēļ bērniem vajadzētu lasīt pasakas

1. Pasakas attīsta bērna iztēli un literāro valodu, kā arī palīdz iepazīt dažādas kultūras
Bērna iztēle ir ļoti spēcīga un unikāla lieta. Tā tiek pielietota, lai ne tikai izgudrotu stāstus un rotaļātos, bet arī lai attīstītu radošo domāšanu jeb radošumu, kas nereti nosaka gan bērna izglītības virzienu, gan karjeru, gan dzīvi kopumā. Kopā ar iztēli attīstās arī literārā valoda, jo pasakas, kā zināms, tiek rakstītas literārā valodā. Pasakām ir liela nozīme arī citu pasaules kultūru iepazīšanā, jo, ja bērns lasa citu tautu pasakas, viņš iepazīst šo tautu kultūru. Caur pasakām iespējams ieraudzīt kultūru atšķirības, kā arī iemācīties jaunas lietas un iepazīt nezināmas vietas.

2. Pasakas māca bērniem atšķirt labo no ļaunā
Jebkuras pasakas kodols ir stingra morāle, kas bērnam pasakas lasīšanas laikā ir jāapgūst. Pasakas vienmēr ietver kādus kontrastus, piemēram, labais un ļaunais, mīlestība un zaudējums, kā arī iemāca atšķirt šīs lietas, kas, lasot pasakas, neviļus nosēžas bērna apziņā. Pasakas rada bērnā izpratni par labo un ļauno, mācot šīs lietas netieši. Pasakas bērniem iemāca to, ka labais vienmēr uzvar, neskatoties uz to, ka realitātē tas ne vienmēr tā ir. Šī mācība ir vienkārša, taču ļoti svarīga – esi varonis, nevis nelietis. Bērnam ir būtiski iemācīties ticēt labajam.

3. Pasakas attīsta kritiskās domāšanas prasmes
Interesanti, bet pasakas attīsta arī prasmes domāt kritiski. Bērni, redzot pasaku tēlu lēmumus un to sekas, iemācās, ka tas, kas notiks tālāk, ir atkarīgs tikai no viņu pašu veiktajām izvēlēm. Piemēru, kā rīkoties vai nerīkoties, bērni gūst kā no labajiem, tā arī no ļaunajiem pasaku tēliem. Pasakas iemāca to, ka, ja arī atgadās kas slikts, ir jāpieņem lēmums – ja lēmums būs bijis pareizs, viss nokārtoties.

4. Pasakas palīdz bērniem tikt galā ar savām emocijām
Pasakas ne tikai sagatavo mūsu bērnus sabiedriskajai dzīvei un māca pieņemt svarīgus lēmumus, bet arī māca risināt iekšējos konfliktus. Pasakas neizskaidrojamā veidā palīdz bērniem tikt galā ar stresu un iekšēju nemieru. Iespējams, tas notiek tādēļ, ka bērns iztēlojas sevi galvenā pasaku varoņa lomā un vairākumā gadījumu uzvar pasakas ļauno tēlu. Bērni var saistīt sevi ar kādu pasakas varoni, kā arī atrast sevī pasakas varoni.

5. Pasakas ir lielisks veids kā izklaidēties un gūt prieku
Pasakām piemīt neizskaidrojamas, gluži vai maģiskas spējas aizraut bērnu pilnīgi citā pasaulē, kāda realitātē neeksistē un kurā iespējams it viss, pat visneiedomājamākais. Vai tas nav lieliski? Pasakas sniedz visdažādāko emociju buķeti, ļaujot bērniem izklaidēties un gūt prieku, kā arī pārdzīvot citas emocijas, jūtot līdzi pasaku varoņiem un pasakās atspoguļotajiem notikumiem.